Produktioner

Samproduktioner

Summer Kid (Falun) albumproduktion
Jolina (Leksand) singelproduktion
David & Goliat (Falun/Leksand) singelproduktion
Vildeko (Borlänge) albumproduktion
Bäckman tolkar Hellzephyrs (Orsa) albumproduktion
Malin Foxdal (Falun) albumproduktion
Pole Siblings (Falun) albumproduktion
Marigold (Falun) album- och turnéproduktion
Mörkret (Falun) singelproduktion

Utgivningar

2018
Jolina - Perfect (DALA042)
chy - Human (DALA040)
TIN3X feat. LVRK - Alone (DALA043)
GAUPA - The Drunk Autopussy Wants To Fight You (DALA044)
Annica Sillars - Annica Sillars (DALA038)
LVRK - Mama Told Me (DALA029)
Helga - Battle Song (DALA045)
Vildeko - Darkness Let's Go (DALA046)
Erika Blackbird - A Feather Is Not A Bird (DALA048)
Soulsaga - "Mannen" (DALA053)
Dead Serious - Dark Confessions (DALA052)
Flat Foot - The Man From Soroca Part 1 (DALA050)
Third Brother - Follow The Footsteps On The Wall (DALA056)
Vildeko - Can You Hear Me Now? (DALA058)
chy - Hollow (DALA057)
Chainwreck - Fire Walks The Water (DALA049)
Nightshine - Shake Me (DALA042)
Summer Kid - Here She Comes (DALA041)
LVRK - Verge Of Verdict (DALA060)
Laven - The best of (DALA059)
Bäckman - Bäckman tolkar Hellzephyrs (och några till) (DALA062)
Raketklubben - Industristad (DALA063)
Julius Österberg - Dödsförälskad (DALA064)
Julius Österberg - Livet (DALA065)
Wilma Pettersson Holmqvist (DALA067)
Shunk - High Above (DALA055)
Hanna Gustavsson - Hela Natten Lyser Sommaren (DALA068)
Crashly & Curly - Believe Me (DALA070)
Nightshine - Shake Me Remixes (DALA061)
chy - They Say (DALA071)
GAUPA - GAUPA (DALA073)
Good Harvest - Never Could You Ever (DALA066)
Mattias Lies - Till Låns (DALA074)
LVRK - Heart to Heart (DALA072)
Godlike Bear - Believer (DALA075)
Summer Kid - Wake Me Up When I'm Famous (DALA047) Mattias Lies - Arvet (DALA078) Siarate - Dexed (DALA076) Jay Malik - You (DALA077) Martin Riverfield & The Wheels of Fortune - Finns det någon där uppe? (DALA082) Nightshine - Struck By Lightning (DALA069)
2017
The Memory Returns - Blind (DALA001)
Chainwreck - Fire (DALA002)
Hökartorget - Känna Allt (DALA003)
Vildeko - Dancing Shadows (DALA004)
Nightshine - Dance (DALA005)
Andreas Ljusteräng - Galet Tokig I Säter (DALA006)
Pyjamasorkestern - Pyjamasorkestern (DALA007)
Uncanny - Liturgy (DALA008)
LVRK feat. Hanna Edlund - I Feel The Earth Moving (DALA009)
Chainwreck - Walks (DALA011)
Vildeko - Wolftown (DALA012)
Oil My Member - The Eggplant Session (DALA010)
Thenighttimeproject - Anti Meridian (DALA016)
VCPS - Out Of Bed (DALA014)
Summer Kid - Bike (DALA013)
Aber INC. - Give me my TV back! (DALA017)
Nightshine - The Queen (DALA015)
Uncanny - Splenium For Nyktophobia (DALA018)
Tant Grön, Tant Brun & Tant Börjeahlin - Värdelös (DALA019)
Chainwreck - The (DALA020)
Göran Jans & Companiet - Lyckliga Dar (DALA024)
Ärkepucko - Ohälsans Industri (DALA023)
Vraket - People Like You (DALA030)
Jolina - You (DALA021)
Jonathan Wien - Behind Every Scar (DALA028)
Äventyret - Daniel var i Finland (DALA027)
NORAK - Placebo (DALA022)
The Bergh - Big Sky Falls (DALA028)
Chainwreck - Water (DALA031)
Carl-Olov Johansson - Folkmusik från Rättvik (DALA033)
Stefan Altzar - The Postapocalyptic Cowboy Song (DALA034)
David & Goliat - You Reap Just What You Sow (DALA032)
Godlike Bear - After All (DALA035)
VCPS - Don't Wanna Be Your Baby (DALA025)
Stefan Altzar - Stefan Altzar (DALA037)

Återutgivningar:
Malin Foxdal - Nattfjäril (BLUE1001)
Malin Foxdal - Lång väg hem (BLUE1301)
Chainwreck - A season of hates perfection (ADR103)
Chainwreck - Chainwreck (ADR102)
Wahlström/Allard Duo - Källa (Krex Records CD002)
Enica - Enica (DALA039)
The Merit - Lions Cage (DALA79) The Merit - Wired In Vein (DALA080) The Merit - Gently Scented Liquid Soap (DALA081)

Support

2018
Besvärjelsen (Vansbro/Borlänge) - produktionsstöd
Compunctio (Vansbro) - turnéstöd
Malin Foxdal (Falun) - marknadsstöd
Dice Records (Borlänge) - marknadsstöd
Skott (Rättvik/Stockholm) - produktionsstöd
Pyjamasorkestern (Leksand) - produktionsstöd
Rånda (Rättvik/Uppsala) - produktionsstöd
Stiko Per Larsson (Leksand) - marknadsstöd
Good Harvest (Falun) - turnéstöd
Nightshine (Borlänge) - marknadsstöd
Mary Read (Avesta) - produktionsstöd
VCPS (Falun) - produktionsstöd
Stefan Altzar (Borlänge) - marknadsstöd
Pandora Drive (Leksand/UK)
Magasinet By Night (Falun) - arrangörsstöd
Summer Kid (Falun) - turnéstöd
Flat Foot (Falun) - turnéstöd
Nightshine (Borlänge) - produktionsstöd
Ellie Åberg (Falun) - utbildningsstöd
chy (Borlänge) - marknadsstöd
Popkollo (Falun) - arrangörsstöd
Chainwreck (Falun/Avesta) - produktionsstöd
Flow Music Group (Rättvik) - marknadsstöd
Martin Riverfield And The Wheels Of Fortune (Falun) - produktionsstöd
Many Voices Speak (Avesta) - marknadsstöd
Summer Kid (Falun) - marknadsstöd
Hanna Gustavsson (Hedemora) - marknadsstöd
LVRK (Borlänge) - turnéstöd
Feministiskt Forum (Falun) - arrangörsstöd
Classic Car Week Music Challenge (Rättvik) - arrangörsstöd
In Mourning (Vansbro) - turnéstöd
Antarktis (Falun/Vansbro) - turnéstöd
Stiko Per Larsson (Leksand) - turnéstöd
VISKA (Falun) - produktionsstöd
Äventyret (Borlänge) - produktionsstöd
Void Records (Rättvik) - marknadsstöd
Compunctio (Vansbro) - produktionsstöd
Good Harvest (Falun) - marknadsstöd
Summer Kid (Falun) - marknadsstöd
John Lindberg Trio (Falun) - turnéstöd
Backboons (Falun) - produktionsstöd
Mattias Lies (Falun) - produktionsstöd
Kristal & Jonny Boy (Rättvik) - produktionsstöd
Kristal & Jonny Boy (Rättvik) - marknadsstöd
Mora Pride (Mora) - arrangörsstöd
chy (Borlänge) - marknadsstöd
Anna Ihlis (Gagnef) - turnéstöd
Borlänge Orkesterförening (Borlänge) - arrangörsstöd
Nyfiket (Rättvik) - arrangörsstöd
Jay Malik (Säter) - produktionsstöd)
I Am Karate (Falun/Stockholm) - marknadsstöd
Tisdagskul (Rättvik) - arrangörsstöd
Janssons Fik & Butik (Enviken) - arrangörsstöd
The Bear Pub (Mora) - arrangörsstöd
The Major Seconds (Malung-Sälen) - produktionsstöd
Hanna Turi (Falun/Stockholm) - produktionsstöd
Kjetil Nernes & Karin Park (Leksand) - turnéstöd
Malungsfors Visfestival (Malung-Sälen) - arrangörsstöd
Skenstafestivalen (Säter) - arrangörsstöd
Gamrocken (Ludvika) - arrangörsstöd
Sanna Sjödén (Mora) - produktionsstöd
Dalecarlia Music Festival (Borlänge) - arrangörsstöd
Lilla Helfvetet (Mora) - arrangörsstöd

2017
Stiko Per Larsson (Leksand) - turnéstöd
iakds (Falun) - turnéstöd
Jakob Jennerholm Hammar (Falun) - turnéstöd
videoapelsin (Falun) - turnéstöd
Carl Waldemar (Falun) - mentorsstöd
Välgörenhetsgalan 2017 (Falun) - arrangörsstöd
Broken Dreams - Konsert med Jonny Fritz (Borlänge) - arrangörsstöd
Good Harvest (Falun) - turnéstöd
SKOTT (Rättvik/Stockholm) - turnéstöd
Marit Leja (Falun/Göteborg) - produktionsstöd
Coming Ohm Productions (Borlänge) - produktionsstöd
Flat Foot (Falun) - turnéstöd
Flow Music Group (Rättvik) - produktionsstöd
Teknikeralliansen (Dalarna) - marknadsstöd
Pyjamasorkestern (Leksand) - marknadsstöd
Festival i Trädgården (Borlänge) - arrangörsstöd
Soulsaga (Borlänge) - marknadsstöd
Love Street Music (Falun) - turnéstöd
Flow Music Group (Rättvik) - marknadsstöd
ME THE TIGER (Falun) - turnéstöd
Andreas Ljusteräng (Säter) - produktionsstöd
Hanna Turi (Falun/Stockholm) - marknadsstöd
The Sensitives (Falun) - marknadsstöd
Mika Olavi (Ludvika) - marknadsstöd
Strangers Candy (Avesta) - marknadsstöd
Godlike Bear (Säter) - produktionsstöd
Klubb Koppar (Falun) - arrangörsstöd
Hanna Turi (Falun/Stockholm) - produktionsstöd
Äventyret (Borlänge/Falun) - marknadsstöd
Magasinet By Night (Falun) - arrangörsstöd
Twilight Force (Falun) - produktionsstöd
Good Harvest (Falun) - ansökningshjälp
Marigold (Falun/Borlänge) - ansökningshjälp
Erik Sundin (Falun) - produktionsstöd
Letters From The Colony (Borlänge) - produktionsstöd
Pole Siblings (Falun) - produktionsstöd
The Open Up And Bleeds (Falun) - produktionsstöd
Horndal (Avesta/Stockholm) - produktionsstöd
The Memory Returns (Ludvika) - turnéstöd
Strangers Candy (Avesta) - marknadsstöd
På Andra Sidan Swede Hollow/Malin Foxdal (Falun) - produktionsstöd
Vraket (Falun) - produktionsstöd
Tibble Transibiriska (Leksand) - produktionsstöd
Mimikry (Borlänge) - produktionsstöd
The Sensitives (Falun) - produktionsstöd
Annica Sillars (Falun) - produktionsstöd
De Lyckliga Kompisarna (Falun/Sthlm) - turnéstöd
Enviken Records (Falun) - marknadsstöd
Prop Dylan (Borlänge) - turnéstöd
Sven-Holger & Skuggspelet (Hedemora) - marknadsstöd
Lab 259 (Stockholm/Borlänge) - produktionsstöd

Konserter

1/7 2017 Hökartorget - Dalhalla
7/7 2017 Sugar Mae Baker - Luleå Hamnfestival
7/7 2017 Chikan - Luleå Hamnfestival
8/7 2017 Summer Kid - Luleå Hamnfestival
14/7 2017 The Major Seconds - Putte I Parken
14/7 2017 Andy And The Rockets - Putte I Parken
14/7 2017 ME THE TIGER - Putte I Parken
15/7 2017 Marigold - Putte I Parken
11/8 2017 Hanna Turi - Kalmar Stadsfest
12/8 2017 VCPS - Kalmar Stadsfest
2/9 2017 Godlike Bear - Leksands Kulturkalas
2/9 2017 LVRK - Leksands Kulturkalas
2/9 2017 Äventyret - Leksands Kulturkalas
2/9 2017 Mika Olavi - Leksands Kulturkalas
29/9 2017 Summer Kid - Falun Bowling & Krog
19/10 2017 Malte Orilley - Cosmopolite, Stockholm
19/10 2017 Summer Kid - Cosmopolite, Stockholm
15/11 2017 Erik Sundin - Magasinet, Falun
15/11 2017 Hanna Turi - Magasinet, Falun
3/12 2017 Erika Blackbird - Dalapopkontoret, Borlänge
3/12 2017 Chikan - Dalapopkontoret, Borlänge
26/1 2018 chy - Dalapopkontoret, Borlänge
26/1 2018 Nightshine - Dalapopkontoret, Borlänge
26/1 2018 LVRK - Dalapopkontoret, Borlänge
9/3 2018 Marigold - Falun Bowling & Krog, Falun
14/3 2018 Erika Blackbird & Miss Merit - En Lokal, Avesta
16/3 2018 Storgards - Leksands Sparbank, Leksand
9/4 2018 Ojiichan - Orsa företagsvecka (Marab), Orsa
28/4 2018 Pyjamasorkestern - Familjedag Sveatorget, Borlänge
30/4 2018 Nightshine - Valborgsfirandet, Leksand
18/5 2018 Ellinor Brolin - Näringslivsfrukost, Borlänge
25/5 2018 Summer Kid - Kafé Leningrad, Riga (Lettland)
26/5 2018 Summer Kid - Sweden Days, Jurmala (Lettland)
8/6 2018 Ellinor Brolin - Å-festen, Falun
8/6 2018 Nightshine - Seasidefestivalen, Falun
8/6 2018 chy - Å-festen, Falun
12/6 2018 Ellinor Brolin - Vandringsturnén, Hedemora
26/6 2018 Nightshine - Tisdagskul, Rättvik
28/6 2018 Äventyret - Sveatorget, Borlänge
29/6 2018 Jolina Näs - Trägårn, Rättvik
29/6 2018 Godlike Bear - Sveatorget, Borlänge
29/6 2018 Rånda - Dalecarlia Music Festival, Borlänge
30/6 2018 Hanna Gustavsson - Sveatorget, Borlänge
30/6 2018 Jolina Näs - Trägårn, Rättvik
30/6 2018 Nightshine - Dalecarlia Music Festival, Borlänge
1/7 2018 Flat Foot, Dalhalla, Rättvik
4/7 2018 Marigold - Dalhalla, Rättvik
6/7 2018 Henrik och Niklas Rapp - Trägårn, Rättvik
6/7 2018 Jolina Näs - Rättvik Bowling & Krog, Rättvik
6/7 2018 Vilma Flood - Luleå Hamnfestival, Luleå
7/7 2018 Stefan Altzar - Rättvik Bowling & Krog, Rättvik
7/7 2018 Jolina Näs - Trägårn, Rättvik
11/7 2018 Äventyret - Skenstafestivalen, Säter
13/7 2018 Mattias Lies - Trägårn, Rättvik
13/7 2018 Shunk - Putte i Parken, Leksand
13/7 2018 GAUPA - Putte i Parken, Leksand
13/7 2018 Billion Dollar Babies - Putte i Parken, Leksand
14/7 2018 Jolina - Putte i Parken, Leksand
14/7 2018 Nightshine - Putte i Parken, Leksand
14/7 2018 Jana - Putte i Parken, Leksand
14/7 2018 Mattias Lies - Trägårn, Rättvik

Demoveckan 2018 (v.9)

Beatrice Bylén (Hedemora)
Erika Blackbird (Borlänge)
Flesh & Bones (Rättvik)
Rosy Dem (Borlänge)
Shotgun Wedding (Säter)
Wilma Pettersson Holmqvist (Avesta)
Ärkepucko (Falun)

Demoveckan 2017

Aber INC (Rättvik/Leksand)
Backboons (Falun)
Fredrik Eklind (Falun)
Hanna Mattsson (Gagnef)
Raketklubben (Borlänge/Falun)
Ronja Pettersson (Borlänge)
Äventyret (Falun)

Showcase

2/11 2017 David & Goliat - Manifest On Tour, Borlänge
2/11 2017 Soulsaga - Manifest On Tour, Borlänge
2/11 2017 Sugar Mae Baker - Manifest On Tour, Borlänge
2/11 2017 Jolina - Manifest On Tour, Borlänge
2/11 2017 LVRK - Manifest On Tour, Borlänge
31/1 2018 Brothers Of Metal - We Love Local Music/Southside, Stockholm
21/2 2018 Raketklubben - We Love Local Music/Southside, Stockholm
17/4 2018 LVRK - We Love Local Music/PSB, Stockholm
17/4 2018 Summer Kid - Utbudsdag Kristinehallen, Falun